Разное

Як зустрічати старий новий рік

Як зустрічати старий новий рік

starУ ніч з 13 на 14 січня кожен може дозволити собі ще раз відгуляти улюблене свято - Новий рік. Ця прекрасна можливість реалізувати нездійснені в новорічну ніч ідеї або ще раз зібратися родиною, а може зустрітися з тими, кого ми хотіли, але не змогли побачити у святкову новорічну ніч. Тому Старий Новий рік наповнений особливим змістом.

Старий Новий рік у нас не прийнято відзначати з тим же розмахом, що і звичайний Новий рік, але все-таки кожна родина намагається по-своєму відзначити це свято, внести в нього свою родзинку, тим більше, що народні традиції сприяють щедрому святкуванню.

Вважається, що перший посівальник на Новий Рік звичайно буває і першим «полазником» — приносить до хати щастя. За народнім віруванням дівчата  щастя не приносять — тільки хлопці, а тому й посівати дівчатам не годиться.

На Слобожанщині першого посівальника господиня просить сісти на порозі — «щоб кури сідали та  курчат висиджували».

Зерно після посівальника збирають і віддають курям — «щоб добре неслися», а горох збе­рігають аж  до весни. Весною, коли повилуплюються гусенята, їх «загодовують» цим горохом — «щоб великі росли».

Колись були такі добрі господині, що сміття з хати не виносили від Святого Вечора аж до Нового Року — «щоб не винести з ним і своєї долі». Ранком на Новий Рік те сміття все ж та­ки виносили і сипали на одну купу в саду; там його підпалювали, воно горіло, і вогонь той мав чудодійну силу — ним обкурювали садові де­рева, «щоб ліпше родили». Гуцули стрибають через такий вогонь, примовляючи на врожай.

На західному Поділлі від Різдва до Нового Року хату замітають на дві половини. Частину сміття, що від середини до порога, виносять зразу ж, а те, що від середини до покуття, збе­рігають до Нового Року. А ранком на Новий Рік те сміття виносять із хати, висипають на воро­тях і запалюють; коли ж вогонь розгориться, стрибають через нього всі: господар, господиня, діти від найстаршого до найменшого, а після дітей — кінь, корова, вівця, коза, свиня, пес, кіт — всяке створіння, яке є в обійсті — «щоб всяка нечисть на вогні залишилась і в новий рік увійти чистими!»

На Київщині сіном, що  було постелене на сто­лі під скатеркою на Святий Вечір, господар перев’язує ранком на Новий Рік овочеві дерева в саду — «щоб нечисть на деревах не заводилась»,

 13 січня напередодні Старого Нового року відзначали Щедрий вечір, до якого готували Щедру вечерю переважно із скоромних страв: печеню, смажене м’ясо, ковбаси, млинці з салом, пироги, вареники з сиром. В деяких місцевостях України, як і на Святвечір, на стіл ставили теж 12 страв, варили другу щедру кутю, заправлену смальцем.

На стіл ставили книші й калачі та запалювали одну або три свічки. Господар сідав за гіркою з пирогів, щоб його не було видно й приказував: «Аби й надалі ви мене так не бачили» (Тобто із-за миски з великою кількістю хлібної випічки, що символізувало достаток і щедрий урожай). Пиріжки роздавали членам родини, піднімали чарки за здоров’я близьких і рідних та бажали Царства небесного померлим (бо ще блукали тут душі покійних, які ставали охоронцями нив і полів, щоб сприяти урожаю та приплоду).
Того ж вечора господар, взявши сокиру, перевесла й кутю, обходив домашніх тварин, пасіку й сад, благословляючи своє господарство (обухом сокири тричі вдаряв по деревах і погрожував їх зрубати, якщо не будуть плодоносити).  Дівчата, як і на Андрія (13 грудня), збиралися в гурти й проводили різноманітні гадання й ворожіння.

Святочні ворожіння на Старий Новий рік
Старий Новий рік відомий своїми святочними ворожіннями і містерією, пов’язаної з ними. Дівчата в цей день споконвіку ворожили, щоб дізнатися про своє майбутнє, побачити судженого. У наш час дівчата , як і раніше, також прагнуть якомога швидше дізнатися про своє майбутнє. Для тих, хто хоче долучитися до старого обряду ,  рецепти цікавих ворожінь:
Вареники з сюрпризами
   Найпоширеніша традиція в Україні в ніч на старий Новий рік ліпити і варити вареники, частина яких з сюрпризами. Якщо попадалася:
Борошно - до мук.
Квасоля - до дітей.
Гудзик - до обнови.
Цукор - життя в майбутньому році солодке.
Сіль - не дуже солодке.
Перець - життя з перчиком.
Нитка - до дороги.
Копійка - до грошей.
Воскові фігури
За допомогою ножа знімали з свічки трохи воску, ро-зігрівали в ложці над свічкою (до рідкого стану). Під час нагрівання  загадували бажання. Виливали віск у та-рілочку з холодною водою і дивилися на символи, які вийшли з воску. Кожна дівчина тлумачила ці символи по-своєму. Комусь траплялися навіть особи суджених.
Паперові вісники
   На невеликих паперових смужках писали значущі для себе події, наприклад: весілля, народження дитини, гроші, знайомство, переїзд, зміна роботи і т.п.
Ці смужки клали на борт ємності, в якій була вода. Далі в половинку шкаралупи волоського горіха ставили маленьку свічку і спускали на воду. Не направляючи свічку, чекали, поки вона сама підпливе до папірця. Подія, написана на записці, повинна була відбутися в майбутньому році.
Ворожіння в склянці
Для цього гадання брали 4 склянки, які до половини заповнювали водою. В один клали сіль, в інший - цукор, у третій - кільце, а у четвертий - нічого. Одна дівчина ставала за спиною тієї, яка ворожила. У руках на підносі вона тримала склянки, переміщала їх, так, щоб гадаюча не знала, де яка. Далі дівчина, яка за спиною, водила пальцем уздовж склянок і питала: ця склянка, ця, ця... І так, поки гадаюча не зупиняла її. Воду з обраної склянки потрібно було спробувати. Вода вказувала на події в майбутньому році:
солона - смуток.
Солодка - успіх, щастя.
Прісна - звичайний рік.
Обручка - весілля або зустріч з судженим.
ПРИКМЕТИ
ТА ПОВІР’Я

Вважається, що під Новий рік — як за новим, так і за старим стилем — відбуваються незвичайні, чарівні події. Прикметам надається особливе значення. Кажуть, якщо в Новий рік із людиною щось трапляється, то буде траплятися й цілий рік.

Найпоширенішою прикметою є та, яка говорить, що зустрічати Новий рік слід неодмінно в обновках і з грошима в кишені. Гроші в кишені повинні бути свої, кровно зароблені, і чим більша купюра, тим краще. А вже, якщо до Старого Нового року не вдалося купити нового вбрання, можна обмежитися новою білизною або хоча б шкарпетками.

Доброю прикметою вважається і поява в компанії несподіваного гостя, незнайомої людини. Кажуть, що таким чином Дід Мороз перевіряє на людяність. Якщо приймете гостя, то буде вам щастя в новому році.

Звичайно, на Старий Новий рік також заведено загадувати свої потаємні бажання. Головне — нікому про них не розповідати.

Якщо в новорічну ніч що-небудь знайдеш, то весь рік будеш отримувати несподівані подарунки.

Дуже добре,  якщо, виходячи з будинку в перший день Нового року,  зустрінете чоловіка. Це на удачу.